Čtyři tváře

Petr Poulík - Čtyři tváře

Strhující román z prostředí českého rally, inspirovaný skutečnými zážitky bývalého mistra republiky, plný akce, napětí, žhavé autenticity. Kniha Čtyři tváře navazuje na Rally All In, která se stala bestsellerem a jejím autorem je Petr Poulík.

Ukázka z knihy Čtyři tváře

  1. ukázka

„To zlepší naši komunikaci,“ usmál se. „Budeme si rozumět. Pocházím kousek od Krnova a sledoval jsem jako kluk českou televizi. Auto u dveří už vyvezli ven. Bylo pro ně připraveno Mitsubishi KR05ZKK. Pilot se protáhl pod černým rámem. Jistě usedl do černého Sparca. Bylo mu trochu volnější v bocích. Ale Rony na sobě neměl nehořlavou kombinézu. Utáhnout pásy trvalo jen několik desítek minut. Stanislav byl opravdu šikovný mechanik a evidentně věděl, na co sáhnout. Taky byl asi rád za komunikaci ve skoro rodném jazyce. Život podle kalendáře závodů musí mechanika bavit. „Minulý týden jsem byl v Holandsku. Tam teď hodně jezdíme. Druhá parta byla ve Skotsku. Do Polska se dostanu maximálně na tři dny v měsíci,“ vyprávěl česko-polsky, když posunoval Mafukovi sedák níž a dozadu. Chtěl ho posunout za sloupek tak, jak je zvyklý. Auto Stanislav s dalšími mechaniky vytlačil ven. Rony se posadil za volant. Stanislav vedle něj. Instruktáž nebyla nijak složitá. Nad každým vypínačem byl symbol, který intuitivně říká, co s ním. Zmáčkl start. Motor zaburácel.

2. ukázka

„Nie jestešme Ford. Tutaj nie jest plocha testowa. Musiš tutaj na tu drogu. A pianko!“ S poměrně velkým rázem zařadil Rony rychlost. Auto sebou trhlo a motor umlkl. „Znowu a wszystko na raz razem“. Rony znovu nahodil motor. Rozjel se. „Cholera! diferenciali!“ Rony okamžitě zapnul diferenciály. Brutální síla auta byla cítit z jakéhokoliv sešlápnutí plynu.
Auto okamžitě zareagovalo. Projel zhruba čtyři kilometry. Poprvé tam a zpět. Pak ještě dvakrát znovu. „Jesteš OK?“ Rony kývl a přitáhl si pásy. Zapnul nejdřív sportovní režim. Auto okamžitě změnilo chod motoru. Dal za jedna. Vůz se pohnul dopředu. Rychle za sebou: dva, tři, čtyři. Zatáčka. Opřel se do solidně zahřátých pneumatik. Cítil, jak diferenciály vyrovnávají stabilitu. „Cholera, teraz idziesz!“ zatleskal Stanislav. Na další průjezd přenechal místo Mafukovi. Dvakrát tam a zpět. Skoro deset kilometrů. A jelo se zpět do haly. Bylo hotovo. Večer nám to letí zpět do republiky.

Petr Poulík

Další knihy

Jak chovat ženu

krimi

Rally all in

krimi

Beránek

krimi

Rally forever

krimi